Visual FoxPro - Wstęp

vfp9Microsoft Visual FoxPro [w skrócie VFP] to zorientowany na dane obiektowy język programowania, który udostępnia rozbudowany zestaw narzędzi umożliwiających tworzenie aplikacji bazodanowych działających jednostanowiskowo, w środowiskach klient-serwer i w Internecie.
Obsługa kursorów lokalnych, silne sprzężenie pomiędzy językiem a danymi i inne zaawansowane funkcje sprawiają, że Visual FoxPro to świetne narzędzie do budowania rozwiązań bazodanowych każdej wielkości. [źródło: Microsoft]

Najważniejsze cechy i funkcje: [źródło: Microsoft]
- ROZWIĄZANIA KOMPATYBILNE Z PLATFORMĄ .NET z obsługą hierarchicznego XML i usług sieciowych XML (Web Services). Wymiana danych z SQL Server z wykorzystaniem zaawansowanych funkcji języka SQL i rozszerzonej obsługi typów danych.
- ROZSZERZONY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA z dokowanymi formularzami użytkownika, automatycznym kotwiczeniem kontrolek i udoskonaloną obsługą plików graficznych. Możliwość personalizacji okna właściwości i wyboru ulubionych właściwości, edytorów, fontów i kolorów.
- BUDOWANIE I WDRAŻANIE JEDNOSTANOWISKOWYCH I ZDALNYCH APLIKACJI komputerów Tablet PC opartych na Windows. Tworzenie i dostęp do komponentów COM i usług sieciowych XML (Web Services) kompatybilnych z platformą Microsoft .NET
- ROZSZERZALNA ARCHITEKTURA WYJŚCIA DANYCH zapewniająca precyzyjną kontrolę nad danymi publikowanymi w raportach i formatowaniem raportów.

Historia: [źródło: Wikipedia + opracowanie własne]
VFP powstał na bazie FoxPro (początkowo FoxBASE). FoxPro rozwijany przez firmę Fox Software od roku 1984 w początkowej fazie swojego istnienia był jedynie zestawem bibliotek, których zadaniem było zwiększenie szybkości działania programów tworzonych w DBase. Jednakże w miarę rozwoju stał się w pełni wartościowym konkurencyjnym produktem.
Fox Software w roku 1992 został przejęty przez Microsoft. Stało się tak przede wszystkim z powodu stworzenia przez Fox Software unikalnej metody szybkiego wyszukiwania danych Rushmore. Po połączeniu FoxPro zyskał dodatkową funkcjonalność oraz przedrostek "Visual". Od momentu przejęcia przez Microsoft świat ujrzało 6 edycji środowiska VFP.
- VFP 3 - 1995.12.16
- VFP 5 - 1997.01.24
- VFP 6 - 2000.08.18
- VFP 7 - 2002.01.04
- VFP 8 - 2003.09.25
- VFP 9 - 2004.12.13
Najbardziej rewolucyjną w opinii wielu była wersja VPF 3, w której to pojawiło się wiele przełomowych elementów, należy wymienić między innymi:
- pojawienie się nowego sposobu tworzenia oprogramowania -> wprowadzenie modelu obiektowego i możliwości tworzenia własnych klas
- wprowadzenie "widoków", które w rzeczywistości były możliwymi do uaktualniania kursorami SQL -> możliwy stał się dostęp do danych składowanych zdalnie (w źródle zgodnym z ODBC)
- wprowadzenie DBC (kontenera bazy danych) -> miejsca w którym opisana jest struktura bazy danych: procedury składowane, reguły spółności dla tabel, widoki oraz wiele innych elementów.
W wersji VFP 5 wprowadzono między innymi możliwość tworzenia i używania serwerów COM oraz zalążki wsparcia dla udostępniania danych w Internecie.
Wersja VFP 6 wprowadzała pewne rozszerzenia języka, nową jakość w zarządzaniu danymi umieszczonymi w obiektach, moduły Component Gallery oraz Foundation Classes, które to oferowały zestaw gotowych elementów do wykorzystania w aplikacjach. Wreszcie wprowadzono rozwiązania, które ułatwiały likwidację problemu roku 2000.
Kolejne wersje eliminowały błędy oraz niedogodności poprzednich i wprowadzały rozszerzenia funkcjonalne. W VFP 8 między innymi dodano obsługę XML oraz wprowadzono klasę CursorAdapter, która pozwalała na dostęp do jeszcze szerszej listy źródeł danych oraz uniezależnienie aplikacji od kontretnej metody składowania danych (DataObject).
W wersji VFP 9 za naistotniejsze uważam modyfikacje związane z tworzeniem i wydrukiem raportów oraz mechanizmem zapobiegającym uszkadzaniu się plików dbf.

13 marca 2007 Microsoft poinformował, że oprogramowanie Visual FoxPro nie będzie dalej rozwijane. Wersja VFP 9, jest ostatnią komercyjną dystrybucją tego pakietu. Wsparcie techniczne dla VFP 9 będzie prowadzone do 2015 roku. Od 11 października 2007 dostępny jest dodatek SP2, zawierający poprawki krytyczne oraz zapewniający dodatkowe wsparcie dla Windows Vista.

Spojrzenie w przyszłość: [źródło: Wikipedia]
W lutym 2008 roku został udostępniony pakiet komponentów o nazwie kodowej "Sedna", który rozszerza możliwość integracji rozwiązań opartych na VFP z innymi technologiami Microsoft, w tym z SQL Server 2005, .NET 2.0, WinFX, Windows Vista, oraz Office 12.
Pod nazwą VFPx nakładami społeczności programistów Visual FoxPro, opracowywane są dodatki do VFP oraz utrzymywane aktualne wersje rozszerzeń, m.in. FFC, Sedna, XSource, GDIPlusX itp (na zasadach OpenSource).

Creative Commons License
Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

O mnie

Paweł Ostaszewski

Witam serdecznie na mojej stronie! Jestem programistą z zawodu i zamiłowania. Programuję w FoxPro, C# oraz PHP. Interesuję się szeroko pojętą problematyką baz danych. W wolnym czasie uprawiam sport i gotuję. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś ciekawego.

Paweł Ostaszewski

Statystyki

Odwiedza nas 795 gości oraz 0 użytkowników.

Polecam

eprofit.org.plCelem portalu eprofit jest przedstawienie zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz kadrą pracowniczą. Poruszane są tematy HR/BHP/PPOŻ oraz Ubezpieczeń Społecznych.

Projekty

fleks

Sprawdź www.elewatorsoft.pl