Indeks sytości, został opracowany przez dr Susannę Holt wraz z zespołem asystentów z Uniwersytetu w Sydney, określa relację pomiędzy spożytym pokarmem i odczuciem głodu po jego spożyciu. Wybrano 38 różnych produktów żywnościowych, a następnie podawano je grupie ochotników, każdorazowo w ilości odpowiadającej dokładnie 240kcal. Dla zwiększenia wiarygodności, badani nie widzieli co jedzą, a kawałki pożywienia miały zbliżoną, w miarę możliwości, wielkość i temperaturę. Badani co 15 minut od zjedzenia posiłku oceniali stopień swego nasycenia, badano również po jakim czasie od zjedzenia tego posiłku sięgali po następny.
Dziennik Posilkow (dziennik dietetyczny) ma na celu w prosty, szybki i łatwy sposob pomoc ułozyc diete wedlug dziennego zapotrzebowania kalorycznego 'rozbitego' na odpowiednie ilosci bialka, tluszczy i weglowodanow na kg masy ciala.
Kalkulator TDEE - Narzędzie do obliczenia całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego,
wg. wzoru: TDEE = BMR + TEA + TEF + NEAT
Co to jest indeks glikemiczny (IG)
Indeks glikemiczny, wskaźnik glikemiczny (ang. glycemic index, GI) - klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu (glikemia poposiłkowa). Jest definiowany jako średni, procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu, przez reprezentatywną statystycznie grupę ludzi, porcji produktu zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Wzrost poziomu cukru we krwi w przypadku spożycia 50 gramów glukozy przyjęto jako podstawę skali (100%).
Odwiedza nas 1003 gości oraz 0 użytkowników.